Čo je nikotín? Všetko, čo potrebujete vedieť

Každý už počul o nikotíne, ale len málokto vie, ako presne funguje a aké sú jeho účinky. Niektorí ho považujú za hlavnú príčinu rakoviny pľúc, iní ho vidia ako stimulant, ktorý sám o sebe nie je až taký škodlivý. V tomto článku vám vysvetlíme, čo je nikotín, ako pôsobí na ľudský organizmus, aké sú hlavné formy jeho užívania a či je skutočne zdraviu škodlivý.

Čo je nikotín a odkiaľ pochádza?

Nikotín je prirodzene sa vyskytujúca látka v rastlinách čeľade Solanaceae, do ktorej patrí nielen tabak, ale aj baklažány, paradajky a zemiaky. Takže áno, túto látku môžete nájsť aj v zelenine. Aby ste však získali približne také množstvo nikotínu, aké sa nachádza v jednej cigarete, museli by ste zjesť približne 9 kilogramov baklažánu. Najvyššia koncentrácia nikotínu sa, samozrejme, nachádza v listoch tabaku, z ktorých sa extrahuje a používa v rôznych výrobkoch.

Definícia nikotínu

Nikotín je chemická zlúčenina so vzorcom C₁₀H₁₄N₂. Z chemického hľadiska sa klasifikuje ako alkaloid, t. j. organická zlúčenina s biologickou aktivitou. Patrí k nim napríklad kofeín alebo morfín. 

V nízkych dávkach pôsobí nikotín ako stimulant, ale vo vysokých koncentráciách je toxický. Jeho dočasným účinkom je však zvýšenie pozornosti a pocitu uspokojenia, a práve preto ho mnohí ľudia tak radi užívajú.

Ako sa získava nikotín

Hlavným zdrojom nikotínu sú tabakové rastliny, najmä Nicotiana tabacum a Nicotiana rustica. Tieto rastliny sa pestujú najmä v teplých klimatických oblastiach - najväčšími producentmi tabaku sú Čína, India, Indonézia, Brazília a Spojené štáty. Nikotín sa z tabakových listov získava procesom sušenia a fermentácie, pri ktorom sa mení ich chemické zloženie a uvoľňujú sa aromatické látky.

Ako nikotín ovplyvňuje ľudské telo

Po požití sa nikotín veľmi rýchlo dostáva do krvného obehu a do mozgu sa dostane v priebehu 10-20 sekúnd. Odtiaľ ovplyvňuje centrálny nervový systém a celé telo. Jedným z hlavných účinkov nikotínu je stimulácia dopamínového systému, čo vyvoláva pocity potešenia a spokojnosti. To z neho robí vysoko návykovú látku, ktorá má veľký vplyv na správanie tých, ktorí nikotín užívajú. 

Účinky nikotínu na mozog

Nikotín má silný účinok na centrálny nervový systém, kde pôsobí predovšetkým prostredníctvom nikotínových acetylcholínových receptorov (nAChR). Keď sa nikotín dostane do tela (napríklad inhaláciou), trvá približne 10 až 20 sekúnd, kým sa dostane do mozgu. Tam sa viaže na tieto receptory a ovplyvňuje produkciu niekoľkých kľúčových neurotransmiterov - látok zodpovedných za reguláciu nálady, koncentrácie a celkového psychického a fyzického stavu.

Medzi hlavné neurotransmitery, na ktoré nikotín pôsobí, patria:

Dopamín

Takzvaný „hormón šťastia“, ktorý je kľúčový pre pocit motivácie a eufórie. Nikotín zvyšuje hladinu dopamínu v mozgu, čo vyvoláva príjemné pocity, ale prispieva aj k silnej návykovosti. Práve tento mechanizmus je porovnateľný s účinkami niektorých drog, čo vysvetľuje, prečo môže byť ťažké prestať užívať nikotín.

Noradrenalín

Neurotransmiter, ktorý ovplyvňuje bdelosť, koncentráciu a reakčný čas. Vďaka nemu sa ľudia po užití nikotínu často cítia energickí a čulí. To je jeden z dôvodov, prečo ľudia často siahajú po nikotíne pri práci alebo štúdiu.

Serotonín

Má vplyv na náladu, chuť do jedla a celkovú emocionálnu stabilitu. Nikotín zvyšuje hladinu serotonínu, čo môže dočasne zlepšiť náladu a pôsobiť ako mierne antidepresívum. Pri dlhodobom užívaní však môže narušiť prirodzenú tvorbu serotonínu, čo môže následne viesť k depresii a výkyvom nálady počas odvykania.

Acetylcholín

Zohráva úlohu pri pamäti, učení a svalovej činnosti. Nikotín napodobňuje účinok acetylcholínu, čo môže krátkodobo zlepšiť kognitívne funkcie a pamäť. Preto sa niektorí ľudia po užití nikotínu lepšie sústredia.

Glutamát

Ovplyvňuje schopnosť učiť sa a vytvárať nové spomienky. Stimulácia glutamátu môže zlepšiť rýchlosť spracovania informácií a krátkodobú pamäť, čo vysvetľuje, prečo niektorí ľudia užívajú nikotín ako mentálny stimulant.

Ako dlho zostáva nikotín v tele?

Nikotín má relatívne krátky polčas rozpadu približne 2 hodiny. To znamená, že jeho hladina v krvi rýchlo klesá, čo môže viesť k pomerne rýchlemu nástupu abstinenčných príznakov. Nikotín (vo forme kotinínu, na ktorý sa premieňa) však možno v moči, krvi alebo slinách zistiť ešte niekoľko dní po jeho užití.

Ako užívať nikotín

Nikotín je dostupný v rôznych formách, ktoré sa líšia spôsobom užívania, rýchlosťou nástupu účinku a zdravotnými rizikami. Okrem klasického fajčenia v súčasnosti existujú aj alternatívy, ktoré síce neodstraňujú návykové účinky nikotínu, ale nenesú niektoré vážne riziká klasických cigariet. 

Fajčenie

Fajčenie cigariet je najbežnejším, ale aj najškodlivejším spôsobom užívania nikotínu. Pri spaľovaní tabaku vzniká viac ako 7 000 chemických látok, z ktorých mnohé sú toxické alebo karcinogénne. Medzi najhoršie patrí decht, ktorý sa hromadí v pľúcach a prispieva k vzniku rakoviny, a oxid uhoľnatý, ktorý znižuje schopnosť krvi prenášať kyslík. Preto sa fajčenie spája so zvýšeným rizikom srdcových ochorení, rakoviny pľúc a chronických dýchacích problémov.

E-cigarety

V posledných rokoch sa vaping rozšíril ako menej škodlivá alternatíva k cigaretám. E-cigarety fungujú tak, že sa zahrieva e-tekutina s nikotínom a vytvára sa aerosól, ktorý používateľ vdychuje. Stále používate nikotín, ale na rozdiel od bežných cigariet sa neprodukuje decht ani oxid uhoľnatý, čo výrazne znižuje množstvo škodlivých látok

E-tekutiny sú k dispozícii aj v rôznych koncentráciách, takže môžete ľahšie sledovať, koľko nikotínu prijímate. Hoci je vapovanie menej rizikové ako fajčenie, nedá sa povedať, že by bolo prospešné pre vaše zdravie.

Nikotínové vrecúška ako alternatíva

Nikotínové vrecúška sú moderným spôsobom užívania nikotínu, ktorý si nevyžaduje spaľovanie ani vapovanie. Sú obľúbené najmä u ľudí, ktorí sa chcú vyhnúť zdravotným rizikám spojeným s fajčením alebo vapovaním, alebo hľadajú diskrétnu možnosť konzumácie nikotínu.

Hlavné výhody nikotínových vrecúšok

Čo je nikotín? Všetko, čo potrebujete vedieť

Neobsahujú tabak a iné škodlivé látky

Neobsahujú tabak a iné škodlivé látky - na rozdiel od cigariet alebo cigár v nich nenájdete decht, oxid uhoľnatý ani karcinogény, ktoré vznikajú pri spaľovaní. To znamená, že nezaťažujú pľúca a neprispievajú k vzniku rakoviny alebo chronických pľúcnych ochorení.
Čo je nikotín? Všetko, čo potrebujete vedieť

Nikotínové vrecúška bez dymu a zápachu

Nikotínové vrecúška sú úplne bezdymové, čo znamená, že neobťažujú okolie nepríjemným zápachom. Navyše nespôsobujú žltnutie zubov, ktoré je u fajčiarov bežné.
Čo je nikotín? Všetko, čo potrebujete vedieť

Sú diskrétne

Keďže nikotínové vrecúška nevyžadujú zapaľovanie ani vaporizér, môžete ich používať kdekoľvek a kedykoľvek vrátane miest, kde je fajčenie alebo vapovanie zakázané. Nikto si ich nevšimne a vy môžete dostať svoju dávku nikotínu bez toho, aby ste rušili svoje okolie.
Čo je nikotín? Všetko, čo potrebujete vedieť

Rôzne príchute a sily

Nikotínové vrecúška sú dostupné v širokej škále príchutí a síl, takže každý používateľ si môže vybrať ideálnu možnosť podľa svojich preferencií. K dispozícii sú jemnejšie vrecúška pre začiatočníkov a extra silné varianty pre skúsených používateľov.

Ako sa zbaviť závislosti od nikotínu

Nikotín sám o sebe nie je tak škodlivý ako decht alebo oxid uhoľnatý, ale vytvára závislosť, ktorá vás núti používať nikotínové výrobky. A s nimi už môžu byť spojené niektoré významné zdravotné riziká. V ideálnom prípade by ste sa preto mali snažiť nevytvoriť si závislosť od nikotínu alebo sa jej postupne zbaviť. Možno to znie paradoxne, ale pomôcť vám môžu napríklad nikotínové vrecúška. 

Ako sa účinne zbaviť závislosti od nikotínu?

  • Postupne znižujte dávku. Môžete si napríklad kúpiť slabšie a slabšie nikotínové vrecúška alebo e-tekutiny. Pomôže vám to vyhnúť sa extrémnym abstinenčným príznakom, ktoré by ste mali pri náhlom ukončení nikotínu. 
  • Používajte náhrady nikotínu. Ak sa nechcete nikotínu vzdať okamžite, skúste namiesto cigariet používať žuvačky alebo nikotínové vrecúška. Tieto alternatívy vám umožnia kontrolovať množstvo nikotínu, ktoré prijímate, a zároveň eliminovať škodlivé látky spojené s fajčením.
  • Zamerajte sa na duševnú pohodu. Prestať fajčiť nie je len fyzická, ale aj psychická výzva. Preto je dôležité zmeniť svoje každodenné návyky a vyhýbať sa situáciám, ktoré vás lákajú fajčiť, a namiesto toho si nájsť záľuby, vďaka ktorým aspoň na chvíľu zabudnete na nikotín.
Používáme ověření věku Adulto